Tampondruk

Maszyna do tampondruku

Tampondruk polega na nanoszeniu specjalnej farby drukarskiej na znakowaną powierzchnię.

Specjalna farba nanoszona jest przy pomocy miękkiego, silikonowego stempla, który nosi nazwę tampon. Występują one w różnych kształtach, dopasowują się do danego przedmiotu, ponieważ są elastyczne. Dzięki temu umożliwia to znakowanie wypukłych i wklęsłych powierzchni. Tampondruk popularny jest do znakowania długopisów, breloków, pendrivów, płyt panelowych, sprzętu RTV i AGD, elementów wyposażenia samochodów, itd.


Dzięki tej metodzie znakowane logotypy są czytelne, wyraźne i doskonale odzwierciedlają oryginalny zakres logo.


Jakie powierzchnie zaliczają się do znakowania tampondrukiem? Co jest potrzebne do znakowania tampondrukiem?


Do znakowania tampondrukiem zaliczają się do tego powierzchnie gumowe, plastikowe, drewniane, metalowe i szklane. Do tych powierzchni potrzebne są: tamponiarka, farma i tampon. Tamponiarki są to urządzenia ręczne jednokolorowe, mogą być również automatyczne, które mogą znakować do 12 kolorów w jednym procesie nadruków i półautomatyczne.

Do wykonywania znakowań tampondrukiem potrzebna jest matryca z przyswojonym wzorem do nadruku, z której tampon uzyskuje farbę. Matryce podzielone są na polimerowe wodne, alkoholowe i stalowe. Najlepsze do znakowania są matryce stalowe, ponieważ oprócz największej ich żywotności, można je wykorzystywać z dwóch stron. Każda matryca posiada inny rodzaj noża raklowego, który zbiera powstały nadmiar farby. Tampondruk doskonale nadaje się do znakowania trudnych powierzchni. Jest bardzo popularną metodą, którą wykonuje się za niską cenę. Dzięki tej metodzie można znakować bardzo duże nakłady gadżetów przy niskich kosztach produkcyjnych.